PANELOVÁ DISKUSIA NA VALNOM ZHROMAŽDENÍ

 

PANELOVÁ DISKUSIA NA VALNOM ZHROMAŽDENÍ

4. apríla 2025 Incheba ExpoClub

Panelová diskusia k odborným, právnym otázkam v našom odbore sa stala už samozrejmou súčasťou našich valných zhromaždení. Členovia predstavenstva informujú o aktuálnych zmenách v oblasti chladiacej, klimatizačnej techniky a tepelných čerpadiel, kde spoločným menovateľom sú chladivá, servis, dodávka komponentov a hotových výrobkov, podporné programy, ocenenie práce chladiara, právne a technické normy.

Tento krát k tomu pribudla diskusia o Stanovách Zväzu. Uzavreli sme ju na valnom zhromaždení po analýze prieskumu na internete i cez časopis s vyhodnotením v časopise 2/2023. Zmenu Stanov Zväzu valné zhromaždenie potvrdilo. 

Ing. Adam Kravec z MŽP SR a členovia predstavenstva  Ing. Miroslav Maťašovský, Ivan Lobík, Ing. Jozef Kováč, Ing. Martin Valent, Mgr. Róbert Pallya, Ing. Vladimír Orovnický 

 

Zmeny v zákone o F plynoch

Sekcia zmeny klímy a ochrany ovzdušia​
odbor ochrany ovzdušia​

4.apríla 2025, Mgr. Adam Kravec, MŽP SR

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/573 z 11. marca 2024 o fluórovaných skleníkových plynoch, ktorým sa mení smernica (EÚ) 2019/1937 a zrušilo nariadenie (EÚ) č. 517/2014

 

Platia nové Nariadenia 2024/573, 2024/2215 a preto sa otvára sa zákon o F plynoch

Cieľ legislatívnej úpravy zákona o F-plynoch

Transpozícia nariadení EPaR 2024/573, 2024/2215 o fluórovaných skleníkových plynoch do národnej právnej úpravy,

Prispôsobenie a implementácia administratívnych a technických požiadaviek z aplikačnej praxe, zamedzenie duplicity

Zamedzenie nadmerných únikov fluórovaných skleníkových plynov, 

Zmeny evidencie a oznamovacej povinnosti,

Riešenie elektronického registra prevádzkovateľov zariadení, ktoré obsahujú FSP,

Regulácie certifikačných a hodnotiacich orgánov, jednotné skúšky a kontrola kvaliy,

Zefektívnenie manažmentu údajov o FSP a posilnenie kontroly (SIŽP, CS, SNAS, SHMÚ, 

regulácie dovozu fluórových skleníkových plynov a overovania kvót colným úradom. 

 

Časový plán legislatívnej úpravy zákona o f-plynoch sa posúva

Časový plán z roku 2024 predpokladal približne jeden rok na zapracovanie zmien vyplývajúcich z novelizovaného nariadenia na chladivá s číslom 2024/573, ktoré už je platné od marca 2024. To znamená, že v praxi by sme mali už realizovať požiadavky nového Nariadenia. Aby sa nové požiadavky dali v praxi aj vymáhať, je nutná zmena zákona, ktorého platnosť sa očakávala podľa harmonogramu v marci 2025. Podľa Mgr. Adama Kravca sa tento termín posúva na koniec tohto alebo začiatok budúceho roka.

 

Tepelné čerpadlá vzduch/vzduch

Ing. Vladimír Orovnický, prezident Zväzu

TČ vzduch/vzduch sú početne významne ovplyvnené nielen EÚ legislatívou, prístupom našich vládnych orgánov, ale tiež teplotnými pásmami. Monitoring tepelných čerpadiel vzduch/vzduch v rôznych teplotných pásmach potvrdil nielen významný nárast počtu inštalácií, ale aj ich využívanie nielen na chladenie ale aj vykurovanie. Spotreba elektriny v kWh sa neustále zvyšuje nielen vďaka rastu počtu inštalácií, ale tiež z dôvodu rastu priemernej teploty v danom teplotnom pásme (regióne).

Medzi Bratislavou a Žilinou s piemernými teplotami v oC leto/zima 24,9/2,1 a 21,54/0,3 sa to prejavilo na spotrebe v kWh leto/zima 68,2/12,2 a 38,2/40,9 kWh. Nárast spotreby síce závisí od viacerých okolností, ale podarilo sa preukázať, že význame súvisí aj s teplotným pásmom nielen na Slovensku ale v porovnaní aj južnej a severnej Európy s tým, že spotreba TČ vzduch/vzduch v severnejších regiónoch napríklad v Žiline je v zime vyššia ako v lete a naopak v Bratislavev lete významne vyššia ako v zime. 

K podobným výsledkom dospeli aj v monitorovaní, ktorévykonalo združenie štyroch organizácii AFPAC, EDF, Caffoteaux a Uniklima vo Francúzsku, ktoré 8 rokov sledovali využitie106 400 tepelných čerpadiel vzduch_vzduch. Zistili, že v priemere 55% času boli v režime on/off, 33 % boli v režimevykurovania a len 10 % v režime chladenia. Rozdiel priemernej teploty 1 kelvin sa môže prejaviť nárastom, alebo poklesom až o 8-16 kWh/K. Pri spotrebe elektrickej energie na vykurovanie. V teplejšom Francúzsku zistené priemerné využitie bolo 33 % času z celého roka, to znamená 2890 hodín. V rozhodnutí EK z marca 2013 je možné započítať až 40 %, ale s celkového sezónneho počtu 1770 hodín, to znamená maximálne 710 hodín. Po prepočítaní na celoročnú prevádzku je to len 8,1 % z 8760 hodín za rok. Z uvedeného je zrejmé, že údaje vužita TČ v/v na vykurovanie sú značne rozdielne. Podľa rozhodnutia EK je to 8,1 % a podľa experimentu vo Francii až 33 % času z celého roka. 

Ekonomika servisu pre stredné a veľké chladenie

Ivan Lobík, člen predstavenstva Zväzu

Aj keď ekonomika chladenia pra stredné a nízke teploty rapídne nerastie, na trhu chýbajú stále viac skúsení odborníci, ktorí by vedeli samostatne udržovať a opravovať chladiace okruhy. Zdá sa, že záujem pracovať s veľkými okruhmi mladých ľudí neláka, napriek tomu, že táto práca je výborne finančne hodnotená. Vyžaduje si však pripravenosť na rýchle zabezpečenie prevádzky a riešenie porúch. Takíto odborníci, nevychádzajú priamo zo škôl ale postupne praktické skúsenosti rokmi získavajú.   

Ivan upozornil, na vplyv Nariadenia na rozhodovanie o využití chladív s vyšším GWP a tzv. PFAS chladív. Stále je možné plniť chladivá na mieste inštalácie s GWP do 2500 v stacionárnych (nie samostatných) zariadeniach, (okrem centrálnych ZKJ>40kW ...).

 

Nové chladivá a komponenty

Ing. Miroslav Maťašovský, člen predstavenstva Zväzu

Situácia s chladivami nie je ideálna. Šanca na nové chladivá je minimálna. HFC s a PFAS budú postupne vyradené. A2L chladivá 
napr. R32, R1234yf, R1234ze, R444, R445A, R454A, R454B, R454C, s niektorými dôležitými opatreniami sa príliš nelíšia od používania chladív HFC triedy BS A1.. Typické A3 chladivá sú HC, napr. R290 (propán), R1270 (propylén), R600 (bután), R600a (izobután).

Je potrebný vyškolený personál pre A2L a A3 chladivá

Zdroj ohňa do 3 m od pracovného priestoru. Varovné nápisy. Vetranie.  Vyvarujte sa únikov a hromadenia chladiva. Osobný detektor úniku chladiva. Predpisy A3-ATEX Zóna 2. 

Komponenty pre chladivá s nízkou hustotou, nízkou objemovou chladivosťou

V posledných rokoch bolo vyvinuté portfólio komponentov pre chladivá s ultranízkym obsahom chladív, ktoré sú dostupné na trhu.

Uhľovodíky ako R290 majú veľmi vysokú účinnosť – avšak v porovnaní s vysokotlakovými chladivami, ako je R32, chladiaci výkon klesá pri rovnakom príkone a náklady na systémy budú vyššie.

CO2 má zložitejšiu povahu a v teplejšom prostredí účinnosť klesá. Náklady sú vyššie, pretože systémy majú tendenciu byť zložitejšie. Ukázalo sa však, že CO2 je vynikajúcim chladivom na rekuperáciu tepla, čo je dôležitý ekonomický parameter. CO2 má vysokú dynamiku výskumu a vývoja, pričom sa neustále uvádzajú na trh nové účinnejšie komponenty.

Amoniak je dobre známe chladivo pre veľké systémy. Koncepčne sa systémy vyvíjajú smerom k nižším veľkostiam náplne a vyššej účinnosti.

Obrázok znázorňuje zredukované potencionálne chladivá, ktoré sú kandidátmi do budúcnosti, okrem chladiva R32, ktoré vzhľadom na stále vysoké GWP (skleníkový efekt) bude postupne redukované tiež.

Hustota alebo objemová chladivosť

Objemová chladivosť vyjadruje chladiaci výkon v jednom m3 na vstupe do kompresora. Ten závisí od termodynamických vlastností chladiva a na mernom objeme, alebo inak povedané obsahu kvapalného chladiva v kg v jednom m3 nasávaných pár. Objemová chladivosť chladiva R32 je vysoká, v porovnaní napríklad s chladivom R1234ze až takmer 3x vyššia. To znamená, že objemový výkon kompresora s chladivom R32 môže byť takmer 3x menší ako s chladivom R1234ze. To súvisí s veľkosťou, hmotnosťou kompresora, s možnosťou umiestnenia na budovu a podobne. A tak vyššia energetická efektívnosť chladiva R1234ze, nemusí ho uprednostniť pre chladivom R32 s nižšou efektívnosťou.

 

Viac informácií nájdete v časopise Správy 4/2025